Historia świata. Starożytny Egipt.
Faraonowie ok. 3100 - ok. 1500 roku p.n.e.
Przez okres ponad trzech tysięcy lat Egiptem rządziło ponad 170 władców, w tym kilka kobiet, nazywających się „królem Egiptu”. Faraon był uosobieniem „porządku wszystkich rzeczy”. W oczach społeczeństwa był wzorem cnót wszelkich, chodzącą doskonałością. Oprócz sprawowania rządów pełnił funkcję kapłana i namiestnika bogów na Ziemi.
15 pytań
Opracował: Admin
Opublikowano: 19.03.2017
- Aha
Dżer
Narmer - Den
Dżer
Dżet - Dżedefhor
Dżedefre
Dżeser - Anedżib
Ka'a
Semerchet - Chasechem
Sanacht
Sechemchet - Chasechemui
Huni
Nineczer - Chaba
Cheops
Snofru - Cheops
Chefren
Mykerinos - Amenemhat I
Intef III
Mentuhotep II - Amenemhat I
Senuseret I
Wegaf - Amenemhat II
Mentuhotep IV
Senuseret II - Hor I
Senuseret III
Wegaf - Inhapi
Neferusobek
Tetiszeri - Hatszepsut
Nefertiti
Teje - Nikare II
Sobekemsaf I
Totmes III
1. Uważany za twórcę i założyciela państwa „Obydwu Krajów”, czyli Górnego i Dolnego Egiptu oraz I dynastii, choć najnowsze badania stawiają go raczej jako ostatniego władcę dynastii „0”. Miał się zasłużyć nie tylko zjednoczeniem kraju, ale również stworzeniem sieci kanałów irygacyjnych i założeniem miasta Memfis.
2. Jego panowanie było okresem rozwoju sztuki, rzemiosła, nauki i medycyny, a on sam posiadał opinię wielkiego medyka. Stworzył pisma o leczeniu dolegliwości, które były używane przez 3000 lat po jego śmierci. W jego grobowcu znaleziono szczątki 300 poddanych, którzy zostali zabici, aby służyć mu w przyszłym życiu.
3. Pierwszy dodał do tytulatury królewskiej nowy przydomek: Złoty Horus, co określało władcę jako Horusa słonecznego. Prekursor rzeźby monumentalnej. Pierwszy władca, któremu wzniesiono grobowiec w kształcie piramidy.
4. Zajmował się organizacją kraju, zakładając miasta i przeprowadzając co dwa lata spis ludności. Najstarszy staroegipski znany spis ludności pochodzi z czasów jego panowania. Prawdopodobnie był pierwszym władcą, który miał swoją siedzibę w Memfis.
5. Panował krótko, prawdopodobnie nie dłużej jak 6 lat. W jego grobowcu znaleziono najstarszy, tak bogaty, znany zbiór biżuterii egipskiej. Komora grobowa w momencie odkrycia zawierała zapieczętowany, alabastrowy sarkofag, który po otwarciu okazał się pusty.
6. W czasie jego panowania powstały niewielkie piramidki, pozbawione wewnętrznych komór, o wysokości do 10 m, w 7 różnych miastach Górnego Egiptu aż do Asuanu. Przeznaczenie ich budzi liczne kontrowersje.
7. Jego panowanie to działalności militarna i budowlana. Zajmował się energicznie tworzeniem silnej floty. Pierwszy wzniósł piramidę w kształcie ostrosłupa. Był uważany za mądrego i sprawiedliwego władcę, jego panowanie pozostawiło po sobie dobrą pamięć wyrażaną w licznych późniejszych bajkach i opowieściach, podkreślających jego dobroć i poufałość wobec poddanych.
8. Jego panowanie często określane jest jako okres szczytu potęgi IV dynastii i Starego Państwa. To prawdopodobnie wizerunek jego twarzy ma słynny Wielki Sfinks w Gizie.
Śmiech to zdrowie
Humor z zeszytów szkolnych
9. Uważany za jednego z największych faraonów. Dokonał zjednoczenia Górnego i Dolnego Egiptu, czym zapoczątkował okres w dziejach Egiptu, zwany Średnim Państwem. Doskonały polityk i organizator państwa był również wielkim budowniczym.
10. Wprowadził Egipt w erę zwaną „Złotym Wiekiem”. Odbudował i zreorganizował państwo. Przywrócił jedność, dobrobyt i wpływy Egiptu. Zamordowany w wyniku spisku haremowego, prawdopodobnie na polecenie swego syna.
11. Skupił się na zagospodarowaniu bagnistych terenów, położonych wokół oazy Fajum na Pustyni Zachodniej. Powstały żyzne tereny uprawne z licznymi osadami, stały się najbogatszym rejonem rolniczym Egiptu.
12. Wszelkie działania, które dokonał w czasie swego panowania, stawiają go w szeregu wybitnych władców Egiptu. Zakres działań wojennych prowadzonych przez niego stał się powodem powstania wręcz legendarnej sławy, która przetrwała wiele stuleci.
13. Jako pierwsza kobieta w historii Egiptu tytułowała się „żeńskim Horusem” i podkreślała, że jest kobietą w męskiej roli faraona.
14. Zasłynęła z dokonań budowlanych. Powstała wspaniała Świątynia Milionów oraz Czerwona Kaplica, wzniesiona jako kaplica Świętej Barki.
15. U potomnych zyskał miano „Napoleona Egiptu”. Nigdy nie przegrał żadnej bitwy.
Faraonowie ok. 1500 - ok. 30 roku p.n.e.
II część quizu Starożytny Egipt