Wynalazki, wynalazcy - 1

Wynalazek to nowatorskie, oryginalne rozwiązanie problemu technicznego, najczęściej nowe urządzenie. Za pierwsze wynalazki ludzkości uznaje się proste narzędzia kamienne i kościane, które powstały około 2 mln lat temu.
W którym miejscu byłby świat pozbawiony wielu użytecznych wynalazków?

Opracował: Admin
Opublikowano: 02.07.2017

 1. Jak się nazywał kancelista na dworze cesarza He Di z dynastii Han, który w 105 roku przedstawił swój wynalazek, wyprodukowany ze szmat jedwabnych i lnianych papier czerpany?
  Cai Lun
 2. Zaprojektował, skonstruował i opatentował w 1861, pierwszy aparat fotograficzny o konstrukcji lustrzanki jedno obiektywowej.
  Thomas Sutton
 3. Amerykański wynalazca i przedsiębiorca, twórca sygnalizacji świetlnej. Sygnalizator składał się ze słupka w kształcie litery T, z ramionami jak w semaforze w kolorach czerwonym i zielonym.
  Garrett Morgan
 4. Wpadł na pomysł samoobsługowej maszyny, nazwanej bankomatem, mogącej wypłacać ludziom pieniądze przez okrągłą dobę, niezależnie od godzin pracy banku. Wypłata dokonywana była na podstawie papierowego czeku.
  John Shepherd-Barron
 5. Holenderski wynalazca działający głównie w Gdańsku. Jego dziełem była m.in. pierwsza na świecie kolejka linowa o wielu podporach.
  Adam Wijbe
 6. Uważany za ojca telefonów komórkowych. Był autorem patentu z 17 października 1973 roku, nazwanego "system telefonii radiowej".
  Martin Cooper
 7. Wśród jego wynalazków znajdowały się pantografy umożliwiające zasilanie pojazdów elektrycznych. W latach 1887 i 1888 zbudował pierwszą elektryczną sieć tramwajową w Richmond (Wirginia).
  Frank Sprague
 8. Amerykański chirurg, twórca sztucznej skóry dla ofiar poparzeń.
  John F. Burke
 9. W 1955 roku opracował pilota zdalnego sterowania Flash-Matic, który umożliwiał włączanie i wyłączanie telewizora oraz zmianę kanałów.
  Eugene Polley
 10. Wynalazł baterię podwodną oraz uruchomił w 1843 roku pierwszy podwodny telegraf łączący Fire Island i New York.
  Samuel Colt
 11. Farmaceuta amerykański, twórca receptury coca-coli.
  John Pemberton
 12. Jest wynalazcą elektrycznego rozrusznika samochodowego, który zastąpił korbowy mechanizm rozruchowy.
  Karol Kettering
 13. Jako pierwszy uzyskał światło przepuszczając prąd elektryczny przez zapieczętowaną rurę zawierającą gaz neon. Z tego względu jest uważany za wynalazcę lampy neonowej.
  Georges Claude
 14. Przypisuje się mu wynalezienie pierwszego termometru i katapulty.
  Filon z Bizancjum
 15. Amerykański inżynier i wynalazca, twórca między innymi wewnętrznego rozrusznika serca i ponad 350 innych patentów.
  Wilson Greatbatch
 16. Rozpoczął produkcję i sprzedaż perforowanego papieru toaletowego w rolkach. Na ten wynalazek otrzymał patent.
  Zeth Wheeler
 17. W 1786 opatentował krosno mechaniczne, a w 1792 maszynę do wytwarzania przędzy czesankowej. Był jeden z pionierów rewolucji przemysłowej w Anglii.
  Edmund Cartwright
 18. Amerykański naukowiec pochodzenia irlandzkiego, wynalazca kapsla do zamykania butelek.
  William Painter
 19. Otrzymał patent na pierwszą użytkową maszynę do pisania. Stworzył układ klawiszy do pisania znany jako QWERTY, który obecnie używany jest w klawiaturze komputerowej.
  Christopher Latham Sholes
 20. W 1891 roku, jako pierwszy zgłosił patent na schody ruchome. Nazywał je "new and useful endless conveyor or elevator".
  Jesse Reno
 21. W 1906 skonstruował pierwszy odkurzacz przenośny z wentylatora elektrycznego, pudełka i poszewki od poduszki. Urządzenie opatentował i jako pierwszy wprowadził przenośne elektryczne odkurzacze na rynek.
  James Murray Spangler
 22. W roku 1889 skonstruował pierwszy kalkulator biurkowy, który mógł drukować wyniki obliczeń.
  Dorr E. Felt
 23. Kto był twórcą pierwszego okrętu podwodnego, który znalazł zastosowanie w walce?
  David Bushnell
 24. Zbudował pierwszy zegar (tzw. chronometr), który mógł być używany na statkach. Umożliwiło to rozwiązanie problemu określania długości geograficznej.
  John Harrison
 25. W 1863 roku opatentował maszynę rotacyjną do drukowania dwustronnego gazet, co zrewolucjonizowało przemysł poligraficzny i dziennikarstwo.
  William Bullock

Zobacz prawidłowe odpowiedzi


Oceń ten quiz. Zobacz jak głosowali inni.
Zagłosować możesz tylko raz. Skala ocen od 1 do 10.
Twoja ocena: