2. Brama miejska na Starym Mieście wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego stanowi jedyną pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich.
3. Historia obiektu sięga XIV wieku, gdy w miejscu nadanym przez księcia Jagiełłę murowany budynek wystawili wileńscy arcybiskupi.
4. Wczesnobarokowa kaplica w katedrze wileńskiej powstała w latach 1623-1636. Wzorowana jest na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu (jest jednak dwukrotnie większa).
5. Znajdują się w niej trzy ołtarze – główny i dwa boczne oraz ikonostas, w którym oryginalne ikony zostały zastąpione kopiami.
6. Kościół powstał na przełomie XV i XVI wieku z fundacji późniejszego króla polskiego Aleksandra Jagiellończyka.
7. Obiekt zespołu zamkowego, siedziby Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.
8. W czasie wojny północnej cerkiew odwiedził car Piotr I, który modlił się w niej o zwycięstwo nad królem szwedzkim Karolem XII.
9. Pierwszy drewniany kościół zbudowano za panowania Władysława Jagiełły. Obecny kościół wraz z klasztorem augustianów ufundował Michał Kazimierz Pac, hetman wielki litewski.
10. W latach 1811-1924 mieścił tu teatr, odrestaurowany w latach 1936-1939 z przeznaczeniem na muzeum.
11. Miejsce pochówku wielkich książąt litewskich, jednocześnie królów Polski.
12. Cerkiew została wzniesiona w 1913 z okazji uroczystości trzystu lat panowania Romanowów na tronie carskiej Rosji.
13. W 1966 przeprowadzono remont obiektu, zacierano ślady polskości (np. poprzez skuwanie inskrypcji) i urządzono muzeum ateizmu z posągiem Lenina w miejsce głównego ołtarza.
14. Klasycystyczny pałac w północnej dzielnicy administracyjnej Wilna, położony w malowniczym parku na wzgórzu nad Wilią.
15. Kościół ufundował król Kazimierz Jagiellończyk.
16. Była to pierwsza w Wilnie typowa cerkiew-szkoła – pomieszczenia liturgiczne były połączone z klasami szkolnymi i pokojami nauczycieli.
Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).Dowiedz się więcejOK