Quiz muzyczny: Jaka to melodia?

Przeboje disco polo (1)


Disco polo – słownik języka polskiego wydawnictwa PWN definiuje ten gatunek muzyczny jako polską odmianę muzyki dyskotekowej, o prostych melodiach i często rubasznych tekstach.
Disco polo – wywodzi się z muzyki granej na weselach i zabawach wiejskich. Duży wpływ na powstanie tego gatunku miały popularne w latach 80. w Europie, także w Polsce podgatunki muzyki disco – italo disco i euro disco.
Pierwszy zespół będący przedstawicielem tego gatunku – Bayer Full, powstał w listopadzie 1984 roku. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku powstawały takie zespoły jak Akcent, Atlantis, Big Dance, Boys i Fanatic.
Pomysłodawcą, stworzonej w 1993 roku nazwy disco polo, był Sławomir Skręta właściciel wytwórni płytowej Blue Star z Reguł koło Warszawy. Nazwa ta szybko stała się popularna i skutecznie wyparła poprzednią nazwę „muzyka chodnikowa”, która została wymyślona w środowiskach polskiej muzyki rockowej. W pierwszej połowie lat 90. muzyka ta stała się zjawiskiem masowym, choć prawie nieobecnym w mediach. Nagrywane poza oficjalnym obiegiem kasety magnetofonowe i płyty kompaktowe osiągały ogromne nakłady.

16 pytań
Opracował: Admin
Opublikowano: 07.03.2021

Muzyczne DVD, płyty kompaktowe i winylowe