Quizy, zagadki historyczne
Początki państwa polskiego
Z powodu skromności materiału źródłowego wiele twierdzeń to hipotezy, jednak uznawane przez większość historyków.
20 pytań
Opracował: Admin
Opublikowano: 06.04.2025

- Lestek
Siemomysł
Siemowit - XI
XII
XIII - 6
7
8 - ok. 150
ok. 200
ok. 250 - 5
7
9 - Gniezno
Ostrów Lednicki
Poznań - Detryk
Hodo
Lotar - Gereon
Roland
Udarlyk - Lew
Tygrys
Wielbłąd - Dagome duiex
Dagome iudex
Dagome uidex - Lestek
Siemomysł
Siemowit - 6
7
8 - Cibor i Gostko
Odolan i Przybywoj
Pakosław i Stoigniew - Emnilda
Judyta
Rycheza - Radzim Gaudenty
Roman
Unger - Bezprym
Lambert
Otto - kopię Świętej Lancy Cesarskiej
włócznię Piasta
włócznię św. Maksymiliana - 1014
1016
1018 - Anastazja
Przecława
Wilena - 2 dni głodówki w ciemnicy
przypalano ogniem język
wybijano zęby
1. Jakie imię nosił syn Piasta i Rzepichy, pradziad Mieszka I?
2. Państwo polskie było znane w Europie przed Mieszkiem I. W którym wieku nazwa: Polska ustaliła się jako określenie całości państwa?
3. Mieszko miał być od swego urodzenia niewidomy, a przejrzeć dopiero podczas uczty postrzyżynowej. Ile miał wtedy lat?
4. Mieszko dziedziczył władzę gotową i skupioną w ręku monarchy. Objął też terytorium rozległe, nierównego, rzecz jasna zaludnienia i zagospodarowania. Ile to było tysięcy km²?
Śmiech to zdrowie
Humor z zeszytów szkolnych
5. Według Galla Anonima Mieszko przed przyjazdem Dobrawy oddalił swoje pogańskie nałożnice. Ile ich było?
6. Chrzest Polski odbył się najprawdopodobniej 14.IV.996 roku. Gdzie według większości historyków miało to miejsce?
7. Po śmierci Dobrawy, Mieszko zawarł małżeństwo z Odą, córką jednego z margrabiów, którą „dla zbawienia ojczyzny i utwierdzenia koniecznego pokoju” trzeba było zabrać z klasztoru, gdzie była zakonnicą. Jak nazywał się ojciec Ody?
8. Ranny zatrutą jadem bojowym strzałą Mieszko ciężko chorował. Po wyzdrowieniu posłał do grobu świętego srebrne ramię. Jakie imię nosił ten święty?
9. Mieszko udzielił pomocy regencji małoletniego Ottona III. Roczniki saskie z uznaniem zapisały w 986 roku liczne dary Mieszka dla królewskiego chłopca. Wśród nich było egzotyczne zwierzę. Jakie?
10. Z ostatnich lat życia Mieszka, najpewniej z roku 991, pochodzi akt ofiarowania św. Piotrowi grodu Gniezna z przynależnościami. Było to zabezpieczenie własnego biskupstwa, za cenę nadania, którego istota sprowadzała się do świętopietrza. Pod jaką nazwą znany jest ten dokument?

11. Jakie imię nosił dziad Bolesława Chrobrego?
12. Na mocy postanowienia zjazdu w Kwedlinburgu Mieszko I musiał dostarczyć syna na dwór cesarza Ottona III, jako zakładnika swej wierności. Ile lat miał Bolesław, gdy zapadła ta decyzja?
Ciekawostki i rekordy przyrodnicze
Fascynujący świat zwierząt i roślin
13. Dwóch przywódców możnych, którzy wystąpili w obronie praw Ody do spuścizny po Mieszku, kazał Bolesław oślepić. Byli to pierwsi znani Polacy, nienależący do rodu książęcego. Jakie były ich imiona?
14. Wygnał kolejno dwie żony, nie troszcząc się o kanoniczne prawo małżeńskie. Trzecie małżeństwo trwało 30 lat – do śmierci żony. Jak na imię miała trzecia żona Bolesława Chrobrego?
15. W roku 1000 podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono niezależną polską organizację kościelną z metropolią w Gnieźnie i biskupstwami w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Kto został Arcybiskupem gnieźnieńskim?
16. Jak na imię miał najstarszy syn Bolesława Chrobrego? Został przewidziany do życia zakonnego, o czym świadczy „Żywot św. Romualda”, eremity z Pon Petri pod Rawenną. Podano w nim, że u świętego przebywał syn księcia polskiego, który około 1001 roku podarował mu konia.
17. Według Jana Matejki Chrobry to potężny wąsacz z pyszną miną, siedząc na tronie, dzierży w dłoni coś w rodzaju berła. Co trzyma w dłoni Bolesław Chrobry?
18. Pokój w Budziszynie zakończył serię wojen polsko-niemieckich, zostawiając przy Polsce Milsko i Łużyce. W którym roku zawarto pokój?
19. W 1018 roku zorganizował Bolesław wyprawę przeciwko Rusi Kijowskiej. W Kijowie uczynił Bolesław swoją nałożnicą siostrę księcia ruskiego, o której rękę poprzednio się starał. Jakie imię miała siostra księcia Jarosława?
20. Za czasów Bolesława zaczęły się ludowe rozruchy, łączące się z hasłami nawrotu do starej religii. Bolesław twardą ręką narzucał chrześcijaństwo. Jak karano za nieprzestrzeganie postu?
Top 100 najlepszych aforyzmów
W ocenie Internautów