Zagadki historyczne

Słynne kobiety, kurtyzany, tancerki


Opracował: Admin
Opublikowano: 05.03.2017

Królewska metresa, tancerka, aktorka i kurtyzana.

Była jedną z najbardziej znanych i barwnych postaci XIX wieku. Jej burzliwe występy sceniczne, w połączeniu z nie mniej gwałtownymi romansami, sprawiły, że była zawsze gorącym tematem dla prasy.
Otrzymała znakomite wykształcenie, choć w każdej ze szkół były z nią problemy wychowawcze.
Jej pierwsze małżeństwo trwało kilka lat i zakończyło się separacją.
Przybywa do Anglii. W czerwcu 1843 roku, pod wymyślonym nazwiskiem i z fikcyjnym życiorysem, zostaje egzotyczną hiszpańską tancerką. Zawód tancerki uprawiała jako przykrywkę dla innej, najstarszej w świecie profesji. Należała do najbardziej wziętych kurtyzan swego czasu. Nim dokonała swego największego podboju, zdążyła już być kochanką Franciszka Liszta i Aleksandra Dumasa ojca.
Kiedy miała 28 lat „opiekę” nad nią objął pewien szlachetnie urodzony pan. Pan miał ponad 60 lat, był żonaty, miał ośmioro dzieci i sporą gromadę wnuków. Co z tej opieki miała nasza bohaterka? Piękny dom, ogromną pensję i tytuł hrabiny. Wiosna Ludów okazała się jesienią tego związku.
Zniknęła na pewien czas, aby wypłynąć na fali nowego skandalu.W Londynie ożenił się z nią młody i bardzo bogaty George Trafford Heald, służący honorowo w królewskiej kawalerii. Wieść o głośnym mezaliansie dotarła do Indii, gdzie mieszkał zapomniany mąż. Oskarżył żonę, z którą był w separacji, o bigamię.
Młoda para umknęła z Anglii. Związek trwał dwa lata. Kawalerzysta utonął i zostawił kochankę bez żadnego zabezpieczenia.


Poznaj siebie
Czy test prawdę Ci powie?


„Egzotyczna tancerka” ciągle znajdowała mężczyzn, którzy udzielali jej wsparcia, ale nastały dla niej gorsze czasy. Postanowiła powrócić na scenę.
Gdy przybyła w 1851 do Nowego Yorku, na osławioną uwodzicielkę czekał wiwatujący tłum. Podczas jej występów widownia była wypełniona do ostatniego miejsca, niezależnie od bardzo drogich biletów. Na sali znajdowali się tylko mężczyźni. Damska publiczność bojkotowała ją za niemoralność.
Podczas tournée po Stanach Zjednoczonych zarabiała 1000 $ tygodniowo. Występowała również w Australii.
Jej popisowy numer „Spider Dance”, w którym elegancko ubrana wykonywała ruchy, jakby chciała pozbyć się pająków, które dostały się pod ubranie, często wysoko podnosząc spódnicę, uznany był w tamtych czasach za taniec erotyczny.
Karierę sceniczną zakończyła w 1857. Zaczęła nowy etap życia, jako wykładowca w Stanach Zjednoczonych i Anglii, dając prelekcje o zachowaniu zdrowia, urody i miłości.
Jej wykłady gromadziły dużą widownię, choć wiele osób przychodziło pewnie zobaczyć legendarną kobietę, a nie słuchać, co miała do powiedzenia.
Napisała książkę „Beautiful Women”, która zdobyła sporą popularność.
Jej zdrowie zaczęło podupadać. Ostatnie swoje dni spędziła w Nowym Jorku, zmarła mając niespełna 40 lat. Została pochowana na historycznym cmentarzu Greenwood na Brooklynie w Nowym Jorku.

Kto jest bohaterką zagadki?