Kulinaria

Kuchnie świata - 2

Nie trzeba wybierać się w daleką podróż, aby spróbować tradycyjnej kuchni azjatyckiej, greckiej, włoskiej, południowo-amerykańskiej czy egzotycznych smaków z czarnego lądu. Wszystko to znajdziesz w swoim mieście.

16 pytań
Opracował: Admin
Opublikowano: 26.01.2020

    1. Sękacz – słodkie ciasto, które wyglądem przypomina kopiec lub choinkę. Jest to ciasto faworkowe smażone na głębokim oleju, uformowane w postać kopca z nieregularnych płatów, polane miodem i posypane orzechami, makiem oraz rodzynkami.



  • 2. Mrowisko – wypiek z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, pieczonego nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie drewnianego wałka lub wydłużonego stożka.



  • 3. Fałszywa ryba – danie drobiowe z kurczaka (rodzaj pulpecików), charakterystyczne dla kuchni Żydów polskich.



  • 4. Gemista (yemista) – wydrążone pomidory lub papryka napełniane są farszem z doprawionego ryżu, po czym pieczone.



  • 5. Minestrone – zupa jarzynowa z wieprzowiną lub maltańskimi kiełbaskami.



  • 6. Graviera – ser grecki produkowany głównie na wyspie Korfu. Wśród Greków jest serem bardziej popularnym niż feta.



  • 7. Sneżanka – popularny w Bułgarii chłodnik podawany w upały, w którego skład wchodzi ogórek, kwaśne mleko, koper i czosnek wymieszane z wodą.



  • 8. Cumberland sausage – długa i zwinięta w spiralę kiełbasa. Wytwarzana jest z grubo mielonych lub krojonych kawałków mięsa wieprzowego.



  • 9. Musaka – potrawa sporządzana z ryżu lub bulguru z dodatkiem warzyw, kawałków mięsa (baraniny, drobiu lub ryb) oraz dużej ilości ostrych przypraw.



  • 10. Twarożki ołomunieckie – rodzaj miękkiego sera dojrzewającego, produkowanego w Czechach. Charakteryzują się silną wonią i woskowożółtą barwą.



  • Jaka jestem?
    Test psychologiczny dla kobiet

    11. Szpekucha – wielkanocna potrawa, malutkie pieczone drożdżowe pierożki nadziewane słoniną przesmażoną z cebulą i ziołami.



  • 12. Halloumi – cypryjski ser wytwarzany z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego, często z dodatkiem mięty. Jest to ser półtwardy, o białym kolorze. Może być spożywany świeży lub smażony bądź grillowany.



  • 13. Pilaw – zapiekanka przygotowywana na bazie bakłażana, pomidorów oraz mielonego mięsa. Górną warstwę dania stanowi sos beszamelowy posypany żółtym serem.



  • 14. Chaczapuri – zapiekany placek z wołowiną. Występuje w kilku różniących się od siebie wariantach.



  • 15. Kybyn – rodzaj pieroga z ciasta drożdżowego wielkości ok. 10 - 15 cm. Farsz mięsny – tradycyjnie z baraniny – ostatnio coraz częściej z wieprzowiny.



  • 16. Pejsachówka – potoczna nazwa mocnej, wytrawnej wódki sporządzanej najczęściej ze śliwek, z zachowaniem przepisów rytualnych. Spożywana w czasie święta Tamurz.



Kto z nas nie lubi smacznie zjeść? Warto jednak pamiętać, że:

„Apetyt to pierwszy stopień do tycia”.
„Im bardziej coś ci smakuje, tym gorzej dla ciebie”.
„Nie można się najeść więcej niż do syta”.
„Nie nagradzaj się jedzeniem, nie jesteś psem”.
„Zdrowy żołądek jest najlepszą przyprawą”.


Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).   Dowiedz się więcej   OK