Zagadki Ksantiasza – czwarta i piąta

By poddać próbie pomysłowość i odwagę Ateńczykow, bogowie wymyślili szereg zagadek wymagających logicznego rozumowania. Zagadki były połączone z jak najbardziej rzeczywistym niebezpieczeństwem, a zachętą dla śmiałków były bajeczne skarby dla tego, kto wyjdzie zwycięsko z wszystkich prób.
Śmiałek musiał przewędrować gęste lasy i skaliste pustkowia. Po drodze miał rozwiązać siedem zagadek.
Problem polegał na tym, że kto podjął wyzwanie, nie mógł się wycofać, a błąd popełniony przy rozwiązywaniu zagadek równał się wyrokowi śmierci.
Przez długi czas żaden Atenczyk nie kwapił się z podjęciem ryzyka. Uczynił to dopiero odważny i bystry młodzieniec imieniem Ksantiasz, uczeń Sokratesa.

Opracował: Admin
Opublikowano: 3.09.2017

Czwarta zagadka

Tym razem leśna ścieżka doprowadziła Ksantiasza do przepaścistego wąwozu, którego brzegi łączyły trzy mosty. Wszystkie trzy mosty wyglądały równie solidnie, lecz wysłannik bogów uprzedził Ksantiasza, że tylko jeden doprowadzi go cało na drugą stronę przepaści, a dwa pozostałe zarwą się, gdy dojdzie do połowy. Ksantiaszowi nie uśmiechało się zginąć na jeżących się w dole ostrych skałach. Przed wejściem na każdy most stała tablica z napisem. Tym razem kłamały aż dwa napisy, a tylko jeden mówił prawdę.
Oto napisy na tablicach.
A = Nie należy przechodzić po moście C, chyba że to po tym moście (A) nie należy przechodzić.
B = Napis przed mostem A głosi nieprawdę.
C = Należy wybrać albo most A, albo most B.
Który most powinien wybrać Ksantiasz?
Zauważ, że tym razem dwa z trzech napisów kłamią, a jeden głosi prawdę.

Odpowiedź

Rozumowanie.
Jak wiemy, dwa z trzech napisów kłamały.
Załóżmy, że należało wybrać most A. Jeżeli by tak było, to napis przed mostem A głosiłby prawdę, napis przed mostem B głosiłby nieprawdę, napis przed mostem C głosiłby prawdę. Dochodzimy do sprzeczności, a więc droga nie wiodła przez most A.
Załóżmy, że należało wybrać most B. Gdyby tak było, to napis przed mostem A głosiłby nieprawdę, napis przed mostem B głosiłby prawdę i napis przed mostem C głosiłby prawdę. A zatem nie należało wybrać również mostu B.
Należało przejść po moście C. W tym wypadku napis przed mostem A okazuje się prawdziwy, napis przed mostem B fałszywy i napis przed mostem C także jest fałszem.
Rozwiązanie.
Ksantiasz powinien wybrać most C.


Opracował: Admin
Opublikowano: 15.10.2017

Piąta zagadka

Za przepaścią ścieżka pięła się stromo w górę pośród nagich skał. Ksantiasz nie zdziwił się, kiedy dotarł do miejsca, z którego wiodły dalej aż cztery drogi. Każdą ścieżkę poprzedzała tablica z napisem. Wysłannik bogów poinformował młodzieńca, że ma niewiele czasu, bo wkrótce przebudzi się z popołudniowej, drzemki stado lwów, które rozszarpią go na strzępy, jeśli wciąż będzie się znajdował w okolicy. Jeżeli wybierze jedyną właściwą drogę, ocali życie. Trzy pozostałe są tak gęsto usiane chrustem i suchymi liśćmi, że podążając nimi, albo nie zdąży dotrzeć w bezpieczne miejsce, albo jeśli się będzie śpieszył, narobi takiego hałasu, że wyrwie lwy ze snu i wtedy skończy w ich paszczach. Co najmniej dwa napisy na tablicach kłamią – dodał na koniec wysłannik bogów i znikł.
Oto napisy na tablicach.
A = Należy iść drogą B albo C.
B = Nie wybieraj drogi C, bo zginiesz.
C = Jeśli nie należy iść drogą C, to należy wybrać drogę D.
D = Wybór drogi A będzie cię kosztował życie.
Którą drogę powinien wybrać Ksantiasz?
Pamiętaj, że co najmniej dwa napisy kłamią.

Odpowiedź

Rozumowanie.
Jak pamiętamy, co najmniej dwa napisy kłamią.
Załóżmy, że należało wybrać ścieżkę B. W takim razie napis przy drodze A byłby prawdziwy, napis przy drodze B byłby prawdziwy, napis przy drodze C byłby nieprawdziwy i napis przy drodze D byłby prawdziwy. Pojawia się sprzeczność, z której wynika, że nie należało iść drogą B.
Załóżmy, że należało iść drogą C. W takim razie napis przy drodze A byłby prawdziwy napis przy drodze B byłby nieprawdziwy, napis przy drodze C byłby prawdziwy i napis przy drodze D byłby prawdziwy A zatem nie należało iść również drogą C.
Załóżmy, że należało iść drogą D. W takim razie napis przy drodze A byłby nieprawdziwy, napis przy drodze B byłby prawdziwy, napis przy drodze C byłby prawdziwy i napis przy drodze D też byłby prawdziwy. A zatem nie należało wybierać drogi D.
Właściwym wyborem była zatem droga A. Przy takim założeniu, napis przy drodze A okazuje się nieprawdziwy, napis przy drodze B jest prawdziwy, napis przy drodze C jest nieprawdziwy i napis przy drodze D jest nieprawdziwy.
Rozwiązanie.
Do następnej zagadki poprowadziła Ksantiasza ścieżka A.


Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).   Dowiedz się więcej   OK