Rozrywka umysłowa

Zagadki matematyczne – poziom pierwszy (1)


6 zagadek
Opracował: Admin
Opublikowano: 06.03.2016


Ceny owoców

W pewnym sklepie ananas kosztuje 18 groszy, grejpfrut 27 groszy, a banan 15.
Ile będzie kosztowało mango?

Mango kosztuje 15 groszy (3 grosze za literę).


Fałszywy czek

Tak wiem, że w dzisiejszych czasach nie płaci się czekiem, ale to historia sprzed lat.
Pewien sprzedawca używanych mebli z samego rana w swoim sklepie miał klienta, który kupił kanapę za 250 złotych i zapłacił mu czekiem. Zaraz potem jednak zmienił zdanie i postanowił zamiast kanapy wziąć fotel za 150 złotych.
Ponieważ sprzedawca miał jeszcze pustą kasę, wymienił u sąsiada czek na gotówkę i wydał klientowi 100 złotych reszty. Czek okazał się jednak fałszywy i sprzedawca musiał pożyczyć pieniądze, żeby oddać sąsiadowi 250 złotych. Fotel kosztował go 110 złotych.
Ile łącznie stracił sprzedawca?

Strata sprzedawcy jest równa korzyści złodzieja, czyli wynosi 100 zł plus fotel, co czyni razem 210 zł (strata ewentualnego zysku nie jest stratą pieniędzy).


Gra na punkty

Gracz w pierwszych piętnastu rozgrywkach zdobył przeciętnie po 16 punktów. Po następnych dziesięciu grach jego średnia wzrosła do 18 punktów.
Jaką punktów uzyskał w tych dziesięciu grach?

Gracz zdobył 210 punktów.Policz cukierki

Trójka dzieci dostała cukierki. Niestety, miały trudności z ich policzeniem. Ania obliczyła, że mają 43 cukierki, Bożenka, że 34, a Karol, że 41. Jedno dziecko pomyliło się o 6, drugie o 3, a trzecie o jeden.
Ile rzeczywiście było cukierków?

Cukierków było 40.


Wyprzedaż książek

Biblioteka wyprzedawała stare książki. Jeden z czytelników kupił 12 książek za 24 zł. Niektóre z kupionych książek kosztowały złotówkę, inne były po 3 zł, a pozostałe po 4 zł.
Ile książek, w jakiej cenie kupił czytelnik?

Siedem książek było po złotówce, trzy po 3 zł, a dwie po 4 zł.


Wyprzedaż towarów

Sklep wyprzedaje towar A i towar B. Towar B kosztuje 25 razy tyle co twar A, lecz na dziesięć sprzedanych sztuk towar B stanowił tylko jedną piątą. Towar B sprzedawano w cenie 100 zł za 2 sztuki.
Ile wyniósł dochód z tej wyprzedaży?

Sklep uzyskał 116 zł.


Foto zagadki
Test pamięci wzrokowej