Zagadki matematyczne – poziom pierwszy (1)

6 zagadek
Opracował: Admin
Opublikowano: 6.03.2016

Zagadka pierwsza: Wyprzedaż książek

Biblioteka wyprzedawała stare książki. Jeden z czytelników kupił 12 książek za 24 zł. Niektóre z kupionych książek kosztowały złotówkę, inne były po 3 zł, a pozostałe po 4 zł.
Ile książek, w jakiej cenie kupił czytelnik?

Odpowiedź
Siedem książek było po złotówce, trzy po 3 zł, a dwie po 4 zł.

Zagadka druga: Fałszywy czek

Tak wiem, że w dzisiejszych czasach nie płaci się czekiem, ale to historia z przed lat.
Pewien sprzedawca używanych mebli z samego rana w swoim sklepie miał klienta, który kupił kanapę za 250 złotych i zapłacił mu czekiem. Zaraz potem jednak zmienił zdanie i postanowił zamiast kanapy wziąć fotel za 150 złotych.
Ponieważ sprzedawca miał jeszcze pustą kasę, wymienił u sąsiada czek na gotówkę i wydał klientowi 100 złotych reszty. Czek okazał się jednak fałszywy i sprzedawca musiał pożyczyć pieniądze, żeby oddać sąsiadowi 250 złotych. Fotel kosztował go 110 złotych.
Ile łącznie stracił sprzedawca?

Odpowiedź
Strata sprzedawcy jest równa korzyści złodzieja, czyli wynosi 100 zł plus fotel, co czyni razem 210 zł (strata ewentualnego zysku nie jest stratą pieniędzy).

Zagadka trzecia: Tam i z powrotem

Pewien Anglik prowadzi psa na smyczy w stronę domu, ze stałą prędkością 4 mil na godzinę. W odległości 10 mil od domu pies zostaje spuszczony ze smyczy i natychmiast biegnie do domu z prędkością 6 mil na godzinę. Po dotarciu na miejsce pies zawraca i biegnie do pana z tą samą prędkością. Dobiegłwszy do pana znów zawraca w kierunku domu. Sytuacja taka powtarza się, aż w końcu właściciel psa dociera do domu i wpuszcza psa do środka.
Ile mil przebiegnie pies od chwili spuszczenia ze smyczy do chwili wejścia do domu?

Odpowiedź
Właściciel psa potrzebuje 2 i pół godziny na przejście 10 mil z prędkością 4 mil na godzinę. Tak więc pies przez dwie i pół godziny bez przerwy biega z prędkością 6 mil na godzinę, pokonując dystans 15 mil.

Zagadka czwarta: Wyprzedaż towarów

Sklep wyprzedaje towar A i towar B. Towar B kosztuje 25 razy tyle co twar A, lecz na dziesięć sprzedanych sztuk towar B stanowił tylko jedną piątą. Towar B sprzedawano w cenie 100 zł za 2 sztuki.
Ile wyniósł dochód z tej wyprzedaży?

Odpowiedź
Sklep uzyskał 116 zł.

Zagadka piąta: Policz cukierki

Trójka dzieci dostała cukierki. Niestety, miały trudności z ich policzeniem. Ania obliczyła, że mają 43 cukierki, Bożenka, że 34, a Karol, że 41. Jedno dziecko pomyliło się o 6, drugie o 3, a trzecie o jeden.
Ile rzeczywiście było cukierków?

Odpowiedź
Cukierków było 40.

Zagadka szósta: Ceny owoców

W pewnym sklepie ananas kosztuje 18 groszy, grejpfrut 27 groszy, a banan 15.
Ile będzie kosztowało mango?

Odpowiedź
Mango kosztuje 15 groszy (3 grosze za literę).

Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).   Dowiedz się więcej   OK