Rozrywka umysłowa

Zagadki matematyczne – poziom pierwszy (2)


6 zagadek
Opracował: Admin
Opublikowano: 08.07.2018


Mądre liczby

Weź liczbę województw w Polsce, dodaj 284, pomnóż przez liczbę muz greckich, podziel przez rzymską liczbę C i odejmij liczbę centów z ćwierćdolarówki.

[(16+284) x 9 : 100 - 25] = 2


Mięso i jarzyny

Robiłeś zakupy w sklepie spożywczym i mięsnym. Mięso kosztowało dwa razy tyle, co warzywa, a warzywa kosztowały dwa razy tyle, co słodycze. Za wszystko razem zapłaciłeś zaledwie 14 zł.
Ile kosztowały warzywa?

Warzywa kosztowały 4 zł.


Nieuważny kasjer

Dawno temu w Ameryce... Strudzony robotnik zrealizował w banku czek.Kasjer też musiał być zmęczony, bo zamiast dolarów wypłacił centy i odwrotnie – zamiast centów dolary. Po wyjściu z banku robotnik zdążył wydać 23 centy i zorientował się, że ma dwukrotnie większą sumę, niż ta, na którą wystawił czek.
Na jaką kwotę w takim razie opiewał czek?

25 dolarów i 51 centówSkarpetki

W pokoju jest bardzo ciemno. W swojej szufladzie masz brązowe, popielate, czarne i zielone skarpetki w stosunku jak 2 do 3, do 4, do 5 par.
Ile skarpetek musisz wyjąć, żeby być pewnym, że wyciągniesz parę?

Jedną więcej niż liczba kolorów. (Informacja o proporcjach nie ma żadnego znaczenia).


Sprytny cyklista

Niezamożny, ale sprytny cyklista wybiera się na trzykołowym rowerze w liczącą 1000 kilometrów trasę. Ma dwie zapasowe opony. Chce je zmieniać tak, by na każdej z nich przebyć taka samą drogę.
Ile kilometrów przejedzie na każdej oponie?

600 km


Wingi i Wongi

Jeżeli 6 wingów i trzy wongi kosztują 15 groszy i za te same 15 groszy możesz kupić 9 wongów i trzy wingi, to ile musisz zapłacić za 100 wongów?

1 zł (Wongi są po 1 gr, a Wingi po 2 gr)


Fascynujący świat przyrody
Hoacyn niezwykłe zwierzę