Zagadki matematyczne – poziom drugi - 01

5 zagadek
Opracował: Admin
Opublikowano: 31.05.2016

Zagadka pierwsza: Ile czasu szedł bohater zagadki...

W wielu zagadkach niezbędne są pewne założenia. W tej zagadce musimy przyjąć, że pociągi docierają do celu dokładnie według rozkładu. Ma więc ona charakter czysto teoretyczny. Pewien pan codziennie kończy pracę o 18:00, kupuje popołudniową gazetę i udaje się na pociąg o 18:30. Pociąg dojeżdża do stacji, na której wysiada, o 19:00. Żona codziennie wyjeżdża po niego na stację i zabiera go dokładnie o 19:00, jak tylko wysiądzie z pociągu. Pewnego popołudnia w zeszłym tygodniu skończył pracę 5 minut wcześniej i udało mu się zdążyć na pociąg o 18:00. Pociąg przyjechał na stację dokładnie o 18:30. Ponieważ żony jeszcze nie było, zaczął iść w kierunku domu. Żona wyjechała z domu o zwykłej porze, zobaczyła męża po drodze i samochodem dotarli do domu o 15 minut wcześniej niż zwykle.
Ile czasu szedł bohater zagadki, zanim żona zabrała go do samochodu.

Odpowiedź
Bohater naszej zagadki podał rozwiązanie.
Moja żona wyjechała z domu o zwykłej porze, musiało więc to być przed 19:00, kiedy zabrała mnie do samochodu. Dotarliśmy do domu 15 min wcześniej niż zwykle, z czego wynika, że tyle właśnie czasu zajmuje dojazd samochodem od miejsca spotkania do stacji i z powrotem. Przyjmując zatem, że zajmuje to 7minut i 30 sekund w jedną stronę, dochodzimy do wniosku, że wsiadłem do samochodu o 7minut i 30 sekund wcześniej niż zwykle, czyli 7 i pół minuty przed godziną 19:00
Szedłem więc 22 i pół minuty.

Zagadka druga: W jakim wieku są córki kapitana?

W turnieju gry w rzutki jednemu z zespołów brakowało 72 punktów do zwycięstwa. Kapitan zespołu wykonał pierwszy rzut i powiedział:
– Suma wieku moich trzech córek jest równa mojemu wynikowi. Iloczyn natomiast jest równy 72.
Jego przeciwnik odparł:
– Nie mogę na tej podstawie ustalić ich wieku.
– No cóż, moja najstarsza córka ma na imię Natasza – dodał kapitan.
– Teraz już wiem w jakim wieku są twoje córki – odparł przeciwnik.
W jakim wieku są córki kapitana?

Odpowiedź
Wiek każdej z córek musi być dzielnikiem liczby 72. Mamy dwanaście możliwych kombinacji. Wynika z nich, że kapitan musiał uzyskać 14 punktów i nie można było ustalić, czy córki mają
8 lat, 3 lata i 3 lata czy też 6 lat, 6 lat i 2 lata
Dopiero kiedy przeciwnik uzyskał informację, że jedna z córek kapitana jest starsza od dwu pozostałych wiedział, że córki mają 8 lat, 3 lata i 3 lata.

Zagadka trzecia: Skarbonka

Miałeś ostatnio sporo wydatków - jakieś imieniny, święta, coś tam jeszcze - i musisz teraz sięgnąć do swojej skarbonki. Używając szerokiego noża udało się wydobyć sporo monet. Policzyłeś, że masz 160 zł i zauważyłeś, że są tylko trzy rodzaje monet - jednozłotowe, dwuzłotowe i pięciozłotowe - i że monet każdego rodzaju jest tyle samo.
Ile jest monet każdego rodzaju?

Odpowiedź
Monet każdego rodzaju jest po 20 sztuk.

Zagadka czwarta: Kurs

Pewna firma organizuje kursy właściwego wykorzystania czasu. Po zakończeniu pierwszego kursu uzyskane przez firmę wpływy wyniosły 3895 zł. W kursie uczestniczyło więcej niż 45 osób, lecz mniej niż 100. Każda osoba zapłaciła tę samą cenę i jedynie w całych złotych.
Ile osób chodziło na ten kurs i jaka była jego cena?

Odpowiedź
Cena kursu 41 zł, uczestniczyło 95 osób.

Zagadka piąta: Londyński zegar

Mała Sue, siostrzyczka londyńskiego „Big Bena”, o północy wskazywała dobry czas, ale spieszy się 51 minut na godzinę. Widzisz, że wskazuje teraz godzinę 9:15 i wiesz, że zatrzymała się dokładnie 2 godziny temu.
Która jest rzeczywiście godzina?

Odpowiedź
Jest 7 rano.


Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).   Dowiedz się więcej   OK