Rozrywka umysłowa

Zagadki matematyczne – poziom drugi (1)


6 zagadek
Opracował: Admin
Opublikowano: 31.05.2016


Ile czasu szedł bohater zagadki...

W wielu zagadkach niezbędne są pewne założenia. W tej zagadce musimy przyjąć, że pociągi docierają do celu dokładnie według rozkładu. Ma więc ona charakter czysto teoretyczny. Pewien pan codziennie kończy pracę o 18:00, kupuje popołudniową gazetę i udaje się na pociąg o 18:30. Pociąg dojeżdża do stacji, na której wysiada o 19:00. Żona codziennie wyjeżdża po niego na stację i zabiera go dokładnie o 19:00, jak tylko wysiądzie z pociągu. Pewnego popołudnia w zeszłym tygodniu skończył pracę 5 minut wcześniej i udało mu się zdążyć na pociąg o 18:00. Pociąg przyjechał na stację dokładnie o 18:30. Ponieważ żony jeszcze nie było, zaczął iść w kierunku domu. Żona wyjechała z domu o zwykłej porze, zobaczyła męża po drodze i samochodem dotarli do domu o 15 minut wcześniej niż zwykle.
Ile czasu szedł bohater zagadki, zanim żona zabrała go do samochodu.

Bohater naszej zagadki podał rozwiązanie.
Moja żona wyjechała z domu o zwykłej porze, musiało więc to być przed 19:00, kiedy zabrała mnie do samochodu. Dotarliśmy do domu 15 min wcześniej niż zwykle, z czego wynika, że tyle właśnie czasu zajmuje dojazd samochodem od miejsca spotkania do stacji i z powrotem. Przyjmując zatem, że zajmuje to 7minut i 30 sekund w jedną stronę, dochodzimy do wniosku, że wsiadłem do samochodu o 7minut i 30 sekund wcześniej niż zwykle, czyli 7 i pół minuty przed godziną 19:00
Szedłem więc 22 i pół minuty.


Kurs

Pewna firma organizuje kursy właściwego wykorzystania czasu. Po zakończeniu pierwszego kursu uzyskane przez firmę wpływy wyniosły 3895 zł. W kursie uczestniczyło więcej niż 45 osób, lecz mniej niż 100. Każda osoba zapłaciła tę samą cenę i jedynie w całych złotych.
Ile osób chodziło na ten kurs i jaka była jego cena?

Cena kursu 41 zł, uczestniczyło 95 osób.


Londyński zegar

Mała Sue, siostrzyczka londyńskiego „Big Bena”, o północy wskazywała dobry czas, ale spieszy się 51 minut na godzinę. Widzisz, że wskazuje teraz godzinę 9:15 i wiesz, że zatrzymała się dokładnie 2 godziny temu.
Która jest rzeczywiście godzina?

Jest 7 rano.Podwyżka pensji! O ile?

Twój szef oferuje Ci wybór między dwoma wariantami obliczania pensji.
Pierwszy wariant:
Początkowo 40 tysięcy złotych rocznie, z podwyżką 2 tysiące co 12 miesięcy.
Drugi wariant:
Początkowo 20 tysięcy złotych za pół roku, z podwyżką 500 złotych co 6 miesięcy.
Wysokość miesięcznej wypłaty będzie obliczana co pół roku.
Który wariant jest korzystniejszy?

Pierwszy rok: 40 000
Drugi rok: 42 000
Drugi wariant:
Pierwszy rok: 20 000 + 20 500 = 40 500
Drugi rok: 21 000 + 21 500 = 42 500
Również w następnych latach drugi wariant będzie korzystniejszy.


Skarbonka

Miałeś ostatnio sporo wydatków - jakieś imieniny, święta, coś tam jeszcze - i musisz teraz sięgnąć do swojej skarbonki. Używając szerokiego noża udało się wydobyć sporo monet. Policzyłeś, że masz 160 zł i zauważyłeś, że są tylko trzy rodzaje monet - jednozłotowe, dwuzłotowe i pięciozłotowe - i że monet każdego rodzaju jest tyle samo.
Ile jest monet każdego rodzaju?

Monet każdego rodzaju jest po 20 sztuk.


Tam i z powrotem

Pewien Anglik prowadzi psa na smyczy w stronę domu, ze stałą prędkością 4 mil na godzinę. W odległości 10 mil od domu pies zostaje spuszczony ze smyczy i natychmiast biegnie do domu z prędkością 6 mil na godzinę. Po dotarciu na miejsce pies zawraca i biegnie do pana z tą samą prędkością. Dobiegłwszy do pana znów zawraca w kierunku domu. Sytuacja taka powtarza się, aż w końcu właściciel psa dociera do domu i wpuszcza psa do środka.
Ile mil przebiegnie pies od chwili spuszczenia ze smyczy do chwili wejścia do domu?

Właściciel psa potrzebuje 2 i pół godziny na przejście 10 mil z prędkością 4 mil na godzinę. Tak więc pies przez dwie i pół godziny bez przerwy biega z prędkością 6 mil na godzinę, pokonując dystans 15 mil.


Stworzony z aforyzmów i przysłów
Humorystyczny słownik języka polskiego