Rozrywka umysłowa

Zagadki matematyczne – poziom drugi (2)


6 zagadek
Opracował: Admin
Opublikowano: 17.02.2019


Bracia Marx pracują

Bracia Marx podjęli nową pracę jako przewoźnicy mebli i właśnie ładują stoły do meblowozu. Gdyby Groucho pracował sam, zapełniłby pusty meblowóz w ciągu 12 minut. Harpo zrobiłby to w ciągu 13,5 minuty. Natomiast trzeciemu z braci – Chico – opróżnienie załadowanego meblowozu zajmuje 14 minut. Jak można się domyślić, Groucho i Harpo ładują stoły, podczas gdy Chico wynosi je z meblowozu.
Oblicz, jak długo Groucho i Harpo muszą pracować, pamiętając o tym, iż Chico przez cały czas rozładowuje samochód.

11 minut 38 sekund


Do szeregu wstąp!

Sierżant przygotował do defilady oddział liczący mniej niż 500 żołnierzy.
Próbował ich najpierw ustawić trójkami, ale jeden zostawał. Także przy ustawieniu czwórkami, piątkami i szóstkami zawsze jeden zostawał. W końcu spróbował ich ustawić po siedmiu w szeregu i stwierdził z ulgą, że nikt nie został.
Ilu żołnierzy liczył oddział?

Oddział liczył 301 żołnierzy.


Ekwipunek pań

W grupie 100 pań 85 miało białą torebkę, 75 czarne buty, 60 parasolkę, a 90 pierścionek.
Ile co najmniej pań musiało mieć każdy z wymienionych przedmiotów?

Co najmniej 10 pań.
Zsumuj ilości poszczególnych akcesoriów. Otrzymasz 85 + 75 + 60 + 90 = 310 przedmiotów należących do 100 pań. Na każdą z pań przypadają więc po trzy przedmioty i jeszcze zostaje 10. Zatem minimalna liczba pań wyposażonych we wszystkie 4 przedmioty jest równa 10.Piłkarskie gole

Podczas ostatniego sezonu piłkarskiego Adam strzelił o 34 gole więcej niż Bogdan, który z kolei strzelił 26 goli mniej niż Czarek. Wiadomo też, że Jurek zdobył 8 goli więcej niż Daniel, że Czarek strzelił 13 goli więcej niż Jurek i że suma bramek zdobytych przez Bogdana i Jurka wynosi 37.
Ile goli razem strzeliło pięciu wymienionych graczy?

138 goli.
Adam strzelił 46, Bogdan 12, Czarek 38, Daniel 17, a Jurek 25 goli.


Świąteczne życzenia

Z okazji ostatnich świąt Bożego Narodzenia pracownicy firmy wymienili karty świąteczne. W firmie pracuje 2 razy więcej kobiet niż mężczyzn, nie licząc dyrektora. Każda kobieta wysłała kartkę do każdej kobiety, każdego mężczyzny i do dyrektora. Każdy mężczyzna wysłał kartkę do każdego mężczyzny, każdej kobiety i do dyrektora. Dyrektor nie wysyłał kartek, ale przypiął na tablicy ogłoszeń notatkę z życzeniami wesołych świąt i sugestią, żeby w przyszłym roku wszyscy wzięli się solidniej do pracy.
W sumie wysłano 900 kartek.
Ilu mężczyzn i ile kobiet, nie licząc dyrektora, pracuje w firmie?

10 mężczyzn i 20 kobiet.
Jeśli wszystkich pracowników (oprócz dyrektora) jest n, to każdy z nich wysłał n kart: n -1 do pozostałych pracowników i jedną do dyrektora. Stąd n² = 900 i n = 30.


Wyścig starych samochodów

Na wyścigach starych samochodów jeden z zawodników pokonał pierwszy etap drogi z przeciętną szybkością 26 km/h. Za to na drugim etapie jego przeciętna szybkość wzrosła trzykrotnie i wyniosła 78 km/h. Oba etapy miały dokładnie taką samą długość.
Jaka była przeciętna szybkość na obu etapach łącznie?

39 km/h


Poznaj siebie
Czy test prawdę Ci powie?