Quizy muzyczne

Johnny Cash


Quiz dla fanów Johnny'ego Casha i miłośników muzyki country. Długie, opisowe pytania nietypowe w quizach są celowym zabiegiem. Chciałem przybliżyć postać artysty oraz historię niektórych piosenek.
Pod quizem znajdziecie obszerną biografię Johnny'ego Casha.

12 pytań
Opracował: Admin
Opublikowano: 08.12.2019

Śmiech to zdrowie
Humor z zeszytów szkolnych


Johnny Cash urodził się 26 lutego 1932 roku w miasteczku Kingsland (stan Arkansas) jako J.R. Cash. Jego rodzice nie porozumieli się sprawie imienia swojego dziecka – uzgodnili tylko inicjały.
Początki kariery Casha to występy w nocnych barach. Pierwsze single wydane dla Sun Records nie odniosły sukcesu. Jednak już następne dostały się na sam szczyt listy country oraz do pierwszej dwudziestki listy Pop.
W 1957 roku Cash został pierwszym artystą, który nagrał cały album w Sun Records. Muzyk nie był jednak zadowolony ze współpracy z małą wytwórnią i podpisał kontrakt z Columbia Records.
We wczesnych latach 60. kiedy jego kariera rozwijała się na dobre, Cash zaczął mieć problemy z alkoholem oraz amfetaminą. Mimo to muzyk nagrywał i występował na scenie.
W 1965 roku spłonęła koncertowa ciężarówka Casha. Spowodowało to pożar 508 akrów lasu oraz śmierć 49 spośród 53 zagrożonych wyginięciem kondorów. Johnny Cash został skazany na ponad 125 tysięcy dolarów grzywny. Proces ten stał się głośny z powodu buntowniczego zachowania muzyka w sądzie.
Cash wielokrotnie w ciągu swojej kariery był aresztowany – za narkotyki, barowe rozboje i bójki czy kradzież kwiatów z cudzego ogrodu, ale nigdy nie spędził w więzieniu więcej niż jednej nocy.
W 1967 Johnny Cash odebrał nagrodę Grammy.
W 1968 roku, po nieudanej próbie samobójczej artysta przestał faszerować się narkotykami, stał się bardzo religijny.
Odbywał liczne koncerty w więzieniach. Tam też nagrał na żywo dwa dobrze przyjęte albumy.
Między 1969 a 1971 rokiem Cash prowadził własne show w ABC Network. Jedną z gwiazd, które wypromował jego program, był Kris Kristofferson. Jonny grywał także epizody w telewizyjnych serialach i występował w programach autorskich.
W 1974 roku zagrał główną rolę w serialu Columbo, wcielając się w rolę mordercy w odcinku „Swan Song”.
Na początku lat 70. stworzył charakterystyczny sceniczny image („Man In Black”), występując na koncertach w czarnym stroju i płaszczu.
Przyjaźnił się blisko z niemal każdym amerykańskim prezydentem, poczynając od Richarda Nixona. Najbliżej był z Jimem Carterem, z którym łączyła go poważna zażyłość. Kilkukrotnie dawał prywatne koncerty w Białym Domu.
W 1980 został najmłodszym żyjącym członkiem Country Music Hall of Fame.
W 1986 roku Johnny powrócił do Memphis, do Sun Records, aby nagrać wraz z Roy’em Orbisonem, Jerrym Lee Lewisem i Carlem Perkinsem album zatytułowany „Class of 55”. W tym samym roku ukazała się jedyna powieść napisana przez Casha – „Man In White” – opowiadająca historię konwersji Saula w Apostoła Pawła, a w 1990 roku nagrał wersję audio Starego Testamentu.
Kariera Casha znów nabrała blasku na początku lat 90. Jego muzyką zainteresowało się wielu młodych ludzi niezwiązanych z muzyką country.
W 1994 roku wydał album „American Recordings”, który muzyk nagrał we własnym salonie, przy akompaniamencie jedynie gitary akustycznej. Płyta zebrała bardzo dobre recenzje fanów oraz krytyków i zdobyła nagrodę Grammy w kategorii Best Contemporary Folk Album.
W 1997 roku u Johhnego Casha zdiagnozowano syndrom Shy-Dagera.
Johnny Cash zmarł 12 września 2003 roku, cztery miesiące po swojej żonie June Carter i został pochowany we wspólnym grobie w Hendersonville Memory Gardens.
Johnny Cash był wszechstronnym wielokrotnie nagradzanym artystą. W 1999 otrzymał nagrodę Grammy za całokształt twórczości, magazyn Rolling Stone umieścił go na 31. miejscu listy najwybitniejszych muzyków wszech czasów.
22 sierpnia 1987 wystąpił wraz z rodziną na festiwalu w Operze Leśnej w Sopocie.