Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1413 roku i dotyczy zapisania przez króla Władysława Jagiełłę 400 florenów Abrahamowi z Goszyc przy okazji, którego to zapisu wymieniono dwie Szczawnice: Wyżnią i Niżnią.
2. Zabudowa miasta zlokalizowana jest między Pieninami a pasmem górskim Radziejowej. W jakich górach znajduje się większa część zabudowy i terenów miasta?
Szczawnica leży w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Większa część zabudowy i terenów miasta znajduje się w obrębie Beskidu Sądeckiego, natomiast za doliną potoku Grajcarka wznoszą się już Pieniny.
3. Na jakiej wysokości n.p.m. położona jest Szczawnica?
Miasto jest położone na wysokości od 430 do 510 m n.p.m.
4. Na Sopotnickim Potoku jest wodospad o wysokości ok. 5 m. Zgodnie z podziałem administracyjnym znajduje się na terenie miasta. Jak się nazywa ten wodospad?
Zaskalnik – wodospad o wysokości ok. 5 m, położony w dolnym biegu Sopotnickiego Potoku, pomiędzy szczytami Bereśnik i Wysoka, na wysokości ok. 550 m. Administracyjnie należy do Szczawnicy (osiedle Sewerynówka).
5. Kto uważany jest za twórcę uzdrowiska w Szczawnicy?
Dynamiczny rozwój Szczawnicy jako uzdrowiska przypada na połowę XIX wieku, kiedy to właścicielem uzdrowiska został Józef Szalay. Przyjechał on do Szczawnicy po śmierci swojego ojca Stefana w 1839 roku. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, da oprawę architektoniczną odkrytym źródłom: Magdaleny, Walerii, Jana, Szymona, Heleny i Anieli. Rozszerzył i unowocześnił Park Zdrojowy, wybudował kaplicę zdrojową.
6. Z którego roku pochodzi pierwszy oficjalny urzędowy dokument informujący o leczniczych źródłach w Szczawnicy?
Lecznicze właściwości szczawnickich wód znane były już najprawdopodobniej w XV wieku. Jednak dopiero z roku 1811 pochodzi pierwszy oficjalny dokument wystosowany przez Urząd w Nowym Targu do organów państwowych we Lwowie, zawiadamiający o leczniczych źródłach w Szczawnicy.
7. Dzięki siedmiu wodom mineralnym, jakie z tej góry wypływają, zyskała miano „Góra wód”.
Bryjarka (679 m) – szczyt górski w Beskidzie Sądeckim górujący nad Szczawnicą. Nazwa pochodzi od znajdujących się dawniej obok szczytu pól, używano też nazwy Światkówka, która również pochodziła od nazwy pól uprawnych. Pierwotnie szczyt nazywał się Skałką.
8. Jedną z największych atrakcji, pobytu w Pieninach, jest spływ tratwą flisacką przełomem Dunajca. Jest możliwość wyboru trasy. Która jest najdłuższa?
Sromowce Wyżne - Krościenko. Długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.
9. Jednym z najpopularniejszych szlaków turystycznych jest trasa: Szczawnica Dolna - Droga Pienińska - Czerwony Klasztor. Jakim kolorem oznaczony jest ten szlak?
Szczawnica Dolna - Droga Pienińska - Czerwony Klasztor. Pieszo-rowerowy czerwony szlak turystyczny biegnący wzdłuż Dunajca.
10. Palenica – szczyt w Małych Pieninach. Ze Szczawnicy na szczyt można dostać się wyciągiem krzesełkowym. Ile metrów długości ma wyciąg?
Na szczyt Palenicy można dostać się 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym. Wyciąg ma długość 780 m, a wjazd na szczyt trwa nieco ponad 3 minuty. Na szczycie znajduje się schronisko „Groń”, zjeżdżalnia wózkowa. Na stokach góry znajduje się Stacja Narciarska Palenica.
11. Trudno wyobrazić sobie pobyt w Szczawnicy bez wyprawy na Trzy Korony. Podczas wycieczki docieramy do ruin najwyżej położonego zameczku w Polsce. Jak nazywa się ten zamek?
Zamek Pieniński, położony na ciężko dostępnym skalistym stoku Zamkowej Góry.
12. Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Rośnie w nim aż 9 gatunków roślin chronionych, gniazduje pustułka, sokół i puchacz. W wąwozie spotkać można pluszcza i pliszkę górską. Z płazów występuje salamandra plamista i żaba trawna. Jak nazywa się potok płynący dnem wąwozu?
Turystyczna ścieżka kilkakrotnie przekracza potok Kamionka. Dawniej pokonywano go, przeskakując po dużych kamieniach, obecnie dla wygody turystów wykonano metalowe mostki.
13. Jak nazywana jest charakterystyczna Czerwona Skałka w rezerwacie „Biała Woda”?
W pobliżu miejsca, gdzie uchodzi Potok Zimna Studnia, na północnej stronie Białej Wody, znajduje się charakterystyczna Czerwona Skałka, zwana też Skałą Sfinks.
14. Ze Szczawnicy pochodzi pierwszy Polak, Mistrz Świata w kajakarstwie. Jak się nazywał?
Stefan Kapłaniak „Cenek” (ur. 10 kwietnia 1933 w Szczawnicy) – polski kajakarz, medalista olimpijski z Rzymu i dwukrotny mistrz świata z roku 1958.
15. Tutaj swoje 50 urodziny obchodził Nigel Kennedy, a 25-lecie twórczości świętował Marek Raduli. W której miejscowości znajduje się klub „Muzyczna Owczarnia”?
Jaworki – wieś w gminie miejsko-wiejskiej Szczawnica. 1 stycznia 2008 wieś została wyłączona spod administracji miasta Szczawnicy z równoczesnym uzyskaniem statusu wsi.
Zobacz prawidłowe odpowiedzi
Oceń ten quiz. Zobacz jak głosowali inni. Zagłosować możesz tylko raz. Skala ocen od 1 do 10.
Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).Dowiedz się więcejOK