Quizy sportowe

Polscy piłkarze - 1

Pierwszy, w pełni potwierdzony, przypadek pojawienia się futbolówki w Polsce miał miejsce w roku 1889, gdy po pobycie w Niemczech Henryk Jordan przywiózł ją do Krakowa. W 1891 na Błoniach istniały już 4 boiska piłkarskie (zwane wówczas placami gry), na których przeprowadzano regularne treningi.
14 lipca 1894 rozegrano futbolowe spotkanie między reprezentacjami Sokoła lwowskiego oraz krakowskiego i był to pierwszy w dziejach udokumentowany mecz piłkarski rozegrany przez Polaków na ziemiach polskich. Premierowego gola zdobył dla gospodarzy 16-letni lwowianin Włodzimierz Chomicki już w 6 minucie, po czym sędzia Zygmunt Wyrobek z Krakowa zakończył mecz.

20 pytań
Opracował: Admin
Opublikowano: 03.03.2019

    1. Związany przez większość swojej kariery z klubem „Polonia” Warszawa. Jedyny w historii reprezentacji Polski piłkarz, który zagrał w niej jako bramkarz (w 3 spotkaniach), a w pozostałych jako napastnik.




  • 2. W reprezentacji Polski rozegrał 62 mecze i zdobył 6 bramek. Jako gracz „Górnika” Zabrze strzelił „Polonii” Bytom bramkę z odległości 60 metrów. Gol ten opisywany był w prasie jako „niesamowity, nieprawdopodobny i genialny”.




  • 3. Karierę rozpoczynał w rodzinnym mieście, w klubie „Victoria” Jaworzno. Jeden z niewielu Polaków, którym udało się zaistnieć w hiszpańskiej Primera División, rozegrał w niej 177 meczów i zdobył 49 goli.




  • 4. Bramkarz, reprezentant Polski, ustanowił rekord w polskiej lidze – 1005 minut (11 meczów) bez straty gola.




  • 5. W 1983 został zawodnikiem klubu „Widzew” Łódź za sensacyjną wówczas kwotę 21 milionów złotych. Największe sukcesy reprezentacyjne odnosił jako junior: w latach 1980-1981 dwukrotnie zdobywał tytuł Wicemistrza Europy do lat 18.




  • 6. Reprezentant Polski, mistrz Polski i mistrz Grecji. W wieku 14 lat wcielił się w rolę młodego Gerarda Cieślika w filmie „Gra o wszystko”.




  • 7. Skromne warunki fizyczne (166 cm, 60-66 kg), nadrabiał umiejętnościami technicznymi i niekonwencjonalnymi zagraniami. Jest najstarszym w historii klubu „Legia” Warszawa graczem ligowym (poza bramkarzami) – w dniu ostatniego meczu miał 37 lat i 161 dni oraz strzelcem bramki w lidze – 37 lat i 88 dni.




  • 8. Jeden z najbardziej utytułowanych reprezentantów Polski w całej historii polskiego piłkarstwa. Rozegrał 304 mecze ligowe, strzelił 153 gole. Najlepszy strzelec w historii klubu „Wisła” Kraków.




  • 9. Uznawany do dziś za jednego z najlepszych techników polskiej piłki nożnej. Jest najstarszym piłkarzem Lecha (miał prawie 35 lat) z tytułem mistrzowskim. Kibice Lecha uznali go za piłkarza 80-lecia klubu.




  • 10. W klubie „Górnik” Zabrze występował przez 14 sezonów ligowych, rozegrał 301 meczów oficjalnych, w tym 221 w ekstraklasie. Zdobył jako piłkarz 8 tytułów mistrza Polski i 6 Pucharów Polski, grał także w wiedeńskim finale europejskiego PZP, przegranym 1:2 z Manchesterem City.




  • 11. Mistrz olimpijski z Monachium. Wystąpił we wszystkich meczach reprezentacji Polski na igrzyskach w Monachium 1972 i na mistrzostwach świata w Niemczech 1974. Znalazł się w „jedenastce gwiazd” Mundialu.




  • 12. Srebrny medalista i król strzelców igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. W ekstraklasie polskiej zdobył 109 goli, we francuskiej 147, łącznie 256 bramek.




  • 13. Reprezentant Polski, wielokrotny mistrz Polski, trzykrotny król strzelców polskiej ekstraklasy. Był pierwszym królem strzelców ligi w historii klubu „Legia” Warszawa.




  • 14. Zakończył karierę jako piłkarz klubu „Lech” Poznań, a jego pierwszy i ostatni występ w I lidze dzieliło 20 lat i 23 dni.




  • 15. Całą swoją karierę piłkarską związany był tylko z jednym klubem, w którego barwach został mistrzem Polski i zdobywcą Pucharu Polski. Rozegrał w sumie 249 spotkań, strzelając w nich 177 bramek.




  • 16. Reprezentant Polski, mistrz Polski, mistrz Szkocji oraz mistrz Cypru. Jest najskuteczniejszym strzelcem Wisły Kraków w historii występów klubu w europejskich pucharach.




  • 17. Numer 9, z którym grał w klubie „GKS Katowice”, zawsze będzie należał do niego, gdyż został zastrzeżony. W historii reprezentacji zapisał się m.in. bramką wbitą ręką.




  • 18. W polskiej Ekstraklasie zagrał w 319 spotkaniach i zdobył 108 goli. Wszystkie te spotkania rozegrał w barwach Lecha Poznań.




  • 19. Król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972. Najlepszy piłkarz polski XX wieku według tygodnika „Piłka Nożna”.




  • 20. W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski 1996, przeprowadzonym przez Telewizję Polską, Program III Polskiego Radia i „Super Express”, zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając wszystkich medalistów olimpijskich z Atlanty.





Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).   Dowiedz się więcej   OK