Quiz geograficzny
Rumunia, ciekawe miejsca
Rumunia (rum. România) – państwo w pd-wsch. Europie. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Rumunia ma także dostęp do Morza Czarnego. Jest zaliczana do Bałkanów przede wszystkim z uwagi na czynniki historyczno-kulturowe.
Rumunia to ciekawa mozaika kultur, tradycji i narodowości, wciąż jeszcze niedoceniona przez turystów. Oferuje różnorodność atrakcji turystycznych: zamki Włada Palownika, warowne kościoły saskie, orientalne zabytki, secesyjne pałace, kolorowe bukowińskie klasztory... piękna przyroda.
Wielu polskim motocyklistom śni się pasmo Karpat: Góry Parang i Góry Fogaraskie. To tam przebiegają dwie najwyżej położone w Rumunii drogi Transalpina i Transfogaraska, urzekające licznymi „winklami” i krajobrazami niczym z bajki.

16 pytań
Opracował: Admin
Opublikowano: 11.07.2020
Odgadnij nazwę miasta lub obiektu albo jego położenie.
1. Kościół warowny, wokół którego zbudowano aż trzy pierścienie murów obronnych. Nigdy nie został zdobyty przez najeźdźców.

2. Pałac Pelişor został zbudowany w latach 1899-1903 z polecenia króla Karola I dla jego bratanka i następcy Ferdynanda. W pałacu jest 99 pokoi, a jeden z najciekawszych to „Złota Sypialnia”.

3. Wesoły Cmentarz. O wyjątkowości cmentarza stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych.

4. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO obronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego z 2. połowy XV wieku.

5. Zamek Korwina wzniesiony został na jednym z najbardziej wysuniętych na wschód wzgórz grupy górskiej Poiana Ruscă.

6. Cerkiew św. Heleny i Konstantyna w kompleksie klasztornym wzniesionym w latach 1690-1697 z polecenia hospodara wołoskiego Konstantyna Brâncoveanu.

7. Stolica historycznej krainy Kriszana. Miasto pod łacińską nazwą Varadinum istniało tutaj z pewnością już w XI stuleciu.

8. Charakterystyczny dla tego regionu kościół warowny. Od XVI jest świątynią ewangelicką.

Test psychologiczny dla kobiet
9. Pałac Peleş dawna rezydencja letnia królów Rumunii. Wzniesiony został w latach 1873-1883. W pałacu znajdowała się pierwsza sala kinowa w Rumunii.

10. Rumuńskie Ateneum jest przepiękną salę koncertową w stylu neoklasycznym.

11. W 1925 roku zbudowano w mieście okazały Pałac Kultury, w którym mieszczą się obecnie 4 muzea.

12. Obronny monastyr zbudowany w latach 1540-1542 z cerkwią pod wezwaniem św. Mikołaja, jedną z malowanych cerkwi północnej Mołdawii.

13. Dzięki książce Brama Stokera „Dracula” zamek uchodzi za legendarną siedzibę wampira Draculi.

14. Cerkiew św. Jerzego, dawna cerkiew koronacyjna hospodarów mołdawskich i metropolitarna. Jedna z pierwszych murowanych cerkwi w Mołdawii.

15. Znany ośrodek turystyczny ze słynnym kąpieliskiem morskim Mamaja oraz piaszczystą plażą o długości ok. 8 km.

16. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. Z powstaniem świątyni związana jest popularna ludowa ballada o jej budowniczym, mistrzu Manole.
